Piaskowce to zwięzłe skały okruchowe powstałe w wyniku lityfikacji piasku przy pomocy spoiwa jakim są najczęściej takie minerały jak kalcyt, dolomit, minerały ilaste, krzemionka lub tlenki i wodorotlenki żelaza. Ich skład mineralny jest a także miejsca występowania podobne są do piasków, różnią się tylko obecnością spoiwa, które łączy minerały w zwartą skałę. Skład większości piaskowców stanowią ziarna jednego minerału, np. kwarcu.
Kamień piaskowca odznacza się zbitą porowatą teksturą oraz równoziarnistą strukturą. Piaskowiec najczęściej przybiera barwy, jasnoszare, szare, kremowe, żółte, zielonkawe rzadziej różowe, czerwone, czerwonobrunatne, brunatne.
Piaskowce, szczególnie ich odmiana arkozowa, to skały bardzo rozpowszechnione, występujące w dużych ilościach między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz we Włoszech. W Polsce są spotykane w Sudetach, w Karpatach, w Górach Świętokrzyskich, a także na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu.
Do wykonania blatu kuchennego czy łazienkowego należy wybrać piaskowiec polerowany, który łatwiej utrzymać w czystości. Powinien być on odpowiednio zaimpregnowany.